Sari la bara de unelte

Răspunde la: Colecția de cerneală

Acasa Forumuri Cerneala Colecția de cerneală Răspunde la: Colecția de cerneală

Gabriel
Participant

Câteva cuvinte despre experiența mea cu „permanența”, poate vă ajută.

Pe scurt: recomand Platinum Carbon Black și Platinum Pigment Blue. Super rezistente, mult mai prietenoase cu stiloul. Nu sunt iron-gall, sunt cu pigment. Le găsiți pe eBay, la cerneala.eu (București) și, cred, la Jarrive (Timișoara, parcă, nu?). Eu am cumpărat de la cerneala.eu

Pe lung: am în „colecție” 2 tipuri ce cerneală cu proprietăți de permanență, water-resistance, cum vreți să îi spuneți. Personal sunt mai puțin interesat nu numai dacă îmi spăl la robinet caietele și mai rămâne ceva scris pe ele. Da, contează, dar mă interesează mai mult ce se întâmplă în situații mai „normale”: niște picături de apă, contactul cu un deget umed, pe scurt să nu mi se întindă cerneala în astfel de situații.

Din punctul ăsta de vedere le-am împărțit în 2 grupe:

• – Rezistente nu numai la spălat sănătos, dar și la contactul cu picături, etc:
    • Diamine Registrar. Iron-gall mai … clasic. Mi-a plăcut numai mirosul. Nu e un miros frumos dar, nu știu de ce, îmi aduce aminte de copilărie. Așa miroseau cernelurile pe vremea aia? 🙂
    • Platinum Carbon Black și Platinum Pigment Blue. Sunt mult mai prietenoase cu stiuloul. Le am într-un Lamy Vista (Pigment Blue-ul) și un Lamy Safari (Carbon Black-ul) pe care le am tot timpul la mine pentru „acte”. Prin urmare le folosesc rar spre foarte rar. Scriu de fiecare data când le folosesc, fără nicio problemă. O fi și stiloul mai bun, dar un Jinao în care am avut Diamine Registrar s-a fosilizat
  • Rezistente la spălat sănatos, dar cerneala se întinde și murdărește hârtia la incidente mai uzuale:
    • KWZ. Are iron gall-uri mai … moderne, mai comerciale. Îmi place FOARTE  mult KWZ Iron-Gall Turqoise. Dar, practic, e formată din 2 cerneluri: una care se spală și alta care pătrunde în hârtie și rezistă. În plus mi-a stricat 2 stilouri Twsbi Eco, a atacat stratul prtector din interiorul corupului stiloului, stiloul a devenit mat, rugos, arăta urât și pistonul nu mai aluneca din cauza suprafeței corodate. Au rezolvat problema, se pare, și au scos o altă versiune care arată la fel. Am și versiunea 2, dar nu am încercat-o, încă, În plus mi-au plătit piesele de schimb de la Twsbi și mi-au trimis alte 2 călimări free of charge.
    • Noodler’s. Am Bad Black Mocassin. Nu l-am mai folosit de când l-am cumpărat. Mi s-a părut ca face la fel: rezistă dacă spăl foaia, se întinde daca „atac” mai ușor cerneala cu niște stropi sau degete umede.