Sari la bara de unelte

Răspunde la: Colectia personala – Razvan

Acasa Forumuri Stilouri Colectia personala – Razvan Răspunde la: Colectia personala – Razvan

Tudor
Participant

Chiming in… interesante colectii si ma bucur sa constat ca exista multi pasionati si ca nu sunt cu probleme psihologice (asa cum se vehiculeaza 🙂 fiind dat ca acumulez o gramada de stilouri fara „end in sight”. Colectia mea (modesta fata de membrii Penmania) fara ordine de preferinta:

– TWSBI 580 – superba penita de otel (Medium);

– Sailor Profit – penita de vis 21k (Medium dar as putea jura ca este F) – penita este neasteptat de flexibila

– Pelikan M805 demonstrator (penita 18k F) – desi are o penita F efectv alunca pe pagina si este f juicy

– Platinum Maki-e Kaga Hira Sensui – 14K Broad

– Jinhao 159 (copie dupa Montblanc Meisterstuck 149 – sunt indragostit de acest Jinhao (pentru 2 dolari e fantastic stiloul

– Jinhao 450x

Astept o alta gramada de Jinhao si Wing Sung evident achizitionate pe ebay. Asa cum a spus Razvan trebuie sa te inarmezi cu rabdare . In medie ia peste o luna pentru receptionarea comenzii.

Am avut un Visconti Homo Sapiens Dark Age Oversized Medium – desi intradevar penita este de vis si parca ai scrie cu unt era extrem de juicy si Medium era aproape stubby. Ridicol. Am returnat stiloul preferand sa iau Pelikan. Ca si la masini Ferrari e superb dar la drum lung prefer un Mercedes.

Cerneluri:

KWZ: Menthol Green, Gummiberry si Azure#5 (pe langa faptul ca au nice shading cerneala miroase foarte frumos iar culorile sunt superbe). Facuta de un student in Chimie din Varsovia, cerneala rivalizeaza lejer cu alte cerneluri de top.

Robert Oster: Blue water ice si Deep Sea

Noodler’s Habanero: ca si Apache Sunset, are un shading fantastic dar unlike Apache Sunset poti sa citesti ce scrii. Am senzatia ca scriu cu Tabasco 🙂

Organics Studio: Walden, Nitrogen Blue, Emily Dickinson Posie Pink, Uranium Green, Vanadium, James Joyce, Cobalt Blue

DeAtramentis: Thomas Alva Edison Schwartz Rot

Diamine: Eau de Nil; Peach Haze (nu recomand un portocaliu spalacit), Sapphire Blue

Edelstein Topaz

Rohrer & Klingner Cassia

… da stiu am o problema :)) – daca aveti intrebari fire away.