Sari la bara de unelte

Răspunde la: Saptamana 16-22 aprilie

Acasa Forumuri Rotatia saptamanii Saptamana 16-22 aprilie Răspunde la: Saptamana 16-22 aprilie

Sorin
Participant

Salut Vlad,

Ai riscat si-ai alimentat Novus-ul cu De Atramentis Document?! :))

Il folosesti de ceva timp asa? Sincer, nu m-am incumetat sa alimentez stilouri mai „scumpe” cu acest gen de cerneala (desi se recomanda foarte prietenoasa cu ele), inca sunt in teste cu un Guru si nuanta Document Blue. Dupa prima epuizare a rezervorului l-am lasat peste noapte umplut cu apa distilata si un strop de detergent lichid, clatit bine (stiloul demontat complet) si ,cu toate acestea, au ramas ceva urme pe interior.Acum probabil ca depinde si de materialul (rasina) din care este fabricat Guru…Sunt curios cum se va comporta in continuare Novus-ul (daca ai de gand sa-l mai alimentezi cu aceasta cerneala). Nu stiu pe ce fel de hartie scrii cu el (in mod curent) dar te intreb, nu ai impresia ca pentru o penita F e cam „suculenta”? Eu am la Guru o EF (tot FPR) si chiar si asa cam intineaza foaia (bine,e vorba de hartie obisnuita, care totusi se arhiveaza pt. minim 15 ani, nu am pretentii de Rhodia).Razvan spune ca ar fi si faptul ca alimentatorul penitei la Guru e confectionat din ebonita ceea ce conduce la un debit mai umed.

Apropos, ce e cu Rotringul ala exotic?:)