Frankenpen Jinhao 159

Acasa Forumuri Stilouri Frankenpen Jinhao 159

Etichetat: , ,

Acest subiect conține 10 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  razvan acum 1 an, 8 luni.

• Autor

Alex Popiniuc
    Participant

Va salut,

Dat fiind ca imi plac foarte mult stilourile cu penite diferite fata de standarde, in special cele cu penita flexibila, am inceput acum aproximativ o luna sa gasesc o varianta prin care sa imi cumpar un flex ieftin. Pana la momentul ala, stiam doar de Pilot Falcon – pret enorm. Din cautare in cautare am dat de Noodler’s Ink Ahab Flex Pen de la PurePens si mai tarziu, de FPR Jaipur Flex Box de la PenMania. Bineinteles, le-am comandat pe ambele si mi-au placut de la prima linie pusa pe hartie.

In paralel, am mai gasit o “pista”, asa-zisele stilouri Frankenstein-pen=Frankenpen, facute din bucati, cu penite imprumutate de la alte stilouri sau (si aici m-a lovit tare) cu penite pentru toc. Se pare ca cea mai intalnita modificare este cea a stilourilor Jinhao x450 si Jinhao750 cu penita Zebra G.

Initial, am dat peste un video al unei doamne care facea modificarea si parea ca se poate face dimineata, la cafea. Aveam un Jinhao x450 prin casa si o penita pe care tocmai o primisem intr-un set. M-am apucat de treaba si am reusit sa stric penita si sa rup cateva lamele de la alimentatorul stiloului. Am renuntat pentru moment si am comandat cateva Jinhao si un set de 10 penite. Stilourile au venit, penitele sunt pe drum (de 2 luni).

Zilele trecute, m-am apucat din nou de documentare… am gasit un alt video, despre modificarea in speta, a unui Jinhao 159, cu sanse de reusita mai mari, conform autorului. Intamplator, am si un 159 si penita stricata de la experimentul anterior. Azi-dimineata, la cafea :)))), m-am apucat de treaba. Trebuie sa spun ca Jinhao 159 si penita Zebra G au cea mai buna compatibilitate. Am reusit sa termin lucrarea in aproximativ 30 minute si sunt foarte multumit de rezultat, dat fiind ca penita este intr-o stare de deformare avansata.

Rezultatul:

View post on imgur.com

Am folosit cerneala Pelikan 4001. Penita nu este corect aliniata cu alimentatorul, insa cu putina rabdare, reusesti sa scrii o propozitie.

Costul, cam 5$ (nu pun aici primul stilou pe care l-am stricat).

Note:

pentru scriere flex, va recomand sa incercati intai FPR Jaipur cu penita flex sau Flex box de la PenMania. Este mult mai avantajos fata de Noodler’s Ink Ahab Flex Pen din toate punctele de vedere (mai putin daca vreti neaparat sa aveti un Ahab in colectia personala).

pentru scriere mega-flex, mergeti pe varianta clasica, toc cu penita flexibila. Stilourile mega-flex sunt rare si foarte scumpe din punctul meu de vedere.

incercati experimentul doar daca va puteti lipsi de 20-30 lei :)))

Spor la scris,

Alex

• Acest subiect a fost modificat acum 1 an, 9 luni de  razvan.

razvan
    Keymaster

Salut Alex! Bine ai venit pe forum-ul nostru! 🙂
    In al doilea rand multumim pentru articol si informatie!

Apropos tu de unde ti-ai comandat penita Zebra G? Poti sa-mi dai si mie linkul? Poate intereseaza si pe ceilalti membrii ai comunitatii 🙂

Eu am vazut un tutorial cu JinHao X450 dar alimentatorul este la fel!

Spor la scris!

Razvan

Alex Popiniuc
    Participant

Salut,

Penita am luat-o de pe Aliexpress: https://m.aliexpress.com/search.htm?listType=keyword&keywords=Zebra+g+nib#/

Nu am un magazin favorit acolo sau de recomandat. Ma orientez mereu dupa recenziile celorlalti cumparatori si bineinteles, dupa pret. La fel, stilourile Jinhao, tot de pe Aliexpress.

Se pare ca Jinhao 159 are camera alimentatorului mai larga fata de x450 sau x750 si din cauza asta primeste mai bine penita. Sau poate este vorba de producator, stoc… In fine, ideile principale sunt sa va inarmati cu rabdare inainte de lucrare, sa va documentati bine si sa nu fortati nici un element.

Alex

moldovan ioana
    Participant

hello, hello…

subiectul ma intereseaza si pe  mine..am un JinHaoX750 si as vrea sa ii inlocuies penita cu una gen caligrafie – Zebra G sau Pricipal.

din pacate am cumparat o penita Principal si este prea mica..

@Alex – indraznesc sa intreb, daca din pachetul de 10 penite, te poti lipsi de una? as vrea sa incerc modificare..insa nu as comada 10 penite fara sa stiu ca imi iese. sunt dispusa, bineinteles, sa platesc contravaloarea penitei si a transportului.

o zi faina

Alex Popiniuc
    Participant

Buna Ioana,

Sigur, nici o problema. Imediat ce primesc pachetul din China, te contactez.

O zi buna!

moldovan ioana
    Participant

perfect! multumesc mult

Alex Popiniuc
    Participant

@Ioana

Inca nu am primit penitele si nici nu am mare speranta (au trecut deja aproape doua luni de cand am pus comanda). In schimb, am gasit din intamplare la colorit.ro – nu apar pe site, dar daca esti din Bucuresti, poti sa incerci la magazinul de pe Calea Grivitei. Daca nu esti din Bucuresti, cred ca poti sa-i suni si sa faci comanda telefonic.

moldovan ioana
    Participant

@ Alex

multumesc mult..o sa comand online de pe colorit.ro.

Alex Popiniuc
    Participant

Update:

Am montat penita Zebra G, cumparata de la Colorit. A mers din a doua incercare – la prima incercare m-am grabit si nu s-a aliniat bine cu alimentatorul. Repet, fata de Jinhao 750 sau 450, procedura este mult mai usoara.

La scris, se comporta bine, dupa ce te obisnuiesti cu el:

– are flux de cerneala mult mai bun decat o penita montata pe toc;

– nu aluneca la fel ca o penita flex facuta pentru stilou (mie imi place mult sunetul de hartie zgariata cu penita);

– din cand in cand trebuie suplinit fluxul de cerneala. Dupa cateva utilizari, se gaseste balansul intre “railroading” si “blotting”. Nu am schimbat cerneala cat timp am testat;

– ramane de vazut cat o sa reziste la rugina. Am inteles ca dupa vreo 2 saptamani, penita se duce. Revin cu vesti despre asta.

https://youtu.be/V_CPJlNeoHc

Scuze, nu e cea mai buna scriere. Mi-a fost lene sa mai montez trepied 😀

Spor la scris!

Alex

razvan
      Keymaster

Subscriu la ce a spus Gabriel !

E o idee buna si pentru exemplarul meu care sta nefolosit!

Multumesc si pentru recomandarea colorit.ro am comandat un kit de caligrafie de la ei, revin cu impresii!

Razvan

Gabriel
    Participant

@Alex. Frumos, mulțumesc pentru filmuleț.

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Sari la bara de unelte